Társasjáték, útravaló az élethez
A legnépszerűbb játék a társasjáték, ebből következik, hogy szeretjük mindig újabb társasjátékkal bővíteni időnként a család játékgyűjteményét. A társasjátékok elmaradhatatlan kellékei a közös családi, baráti estéknek, különös tekintettel az összejövetelekre, alkalmakra, ünnepekre. A klasszikus kártyák, egyszerű játékok mellett már hatalmas kínálat van a társasjátékokból, nem egyszerű a választás, de nem is lehetetlen küldetés.
A társasjátékokban az a jó, hogy minden korosztálynak meg lehet találni a legjobbat, kicsiknek, nagyobbaknak és a felnőtteknek is, ráadásul rengeteg játék összehozza a generációkat, így senki nem marad ki a játékból. A társasjátékok közé tartoznak a könnyen hordozható kártyajátékok, a logikai, ügyességi, taktikai játékok, és ezeknek rengeteg változatuk van.
Sokszor van, hogy az óvónénik ügyesen kiválasztanak egy játékot és úgy jön haza a gyerek az oviból, hogy márpedig "nekem kell otthonra is egy bizonyos társasjáték, amivel az oviban olyan jót játszottam". Ez szuper, mert adott mit kell beszereznünk, ami biztosan tetszeni fog a gyereknek, és ez a lényeg, sőt büszke lesz rá, hogy ő volt az ötletgazda. Amikor elkezdünk keresgélni a játékok között természetesen mindig a gyerek korából és képességeiből induljunk ki, hogy mi lesz az, ami tetszeni fog neki és hasznára válik.
Babakorban amint a picivel tudunk kommunikálni tulajdonképpen társasjátékozunk is vele, hiszen ahogy közösen játszunk egy alapot adunk neki, hogyan lehet közösen játszani. A baba megtanulja mi a feladat és nagy a boldogság, amikor a feladatot ki lehet pipálni. Később már egyre több lesz a játékszabály és egymás ellen is lehet játszani, aztán csoportokban és ezeket a módozatokat variálva mindig tanul a gyermek is, és a felnőtt is, hiszen minden játékkör más. A társasjáték nem csak összekovácsol, hanem tanít, megmozgatja az agyat, vagy éppen a testet és megtanít veszíteni is. Óvodás korban ezt az utóbbi folyamatot nem mindig szeretik a gyerekek, de ez is a játék része, hogy meg kell tanulni a kudarcot kezelni és nem feladni a játékot, nem elszomorodni, hanem játszani tovább.
A 2-6 éves korosztály számára a cuki figurákkal díszített társasjátékok egyszerű szabályokkal tökéletes választás. A játék közben tanulják a kicsik a színeket, a számolást egytől-hatig a dobókockának köszönhetően. Megtanulják a játékszabályokat, türelmet kell gyakorolniuk, hogy sorra kerüljenek a játékban és fejlődik a finom motorikus képességük is, ahogy a bábut tovább viszik a terepen.
A picikkel a szín, szám, állat, forma, jármű felismerő játékokat is célszerű megismertetni. A kártyajátékok, mint a Grabolo, Dooble, Uno nagyon sikeres játékok, könnyen megtanulhatóak a szabályok, szórakoztatóak és kis helyen elférnek, bárhol elüthetjük velük az időt.
A klasszikus "Ki nevet a végén?" társasjátékot és a szabályzatára épülő játékokat is célszerű beszerezni, hiszen ez az "alap", a különböző játékokban vannak "csavarok", amik miatt kicsit érdekesebb lehet a már sokadszorra játszott játék. A szabályzat egyszerű és mókás, hogy könnyen visszakerülhet a játékos a startvonalra, ha "le ütik".
A kézügyességet fejlesztő Mikadó, vagy Jenga alapjaira épülő játékokkal is elkezdhetnek a kicsik ismerkedni már ovis korban, és ezek azok a játékok, amikkel nyugdíjas korunkig szívesen játszunk, mert minden kör más, megunhatatlan, kell hozzá a kézügyességünk és a jó taktika.
A társasjátékok egy része nem csak az agyat, hanem a testet is megmozgatja, a kreativitásról nem is beszélve, az Activity játékra alapozva a kicsik is elszórakoznak a nekik szánt változatokon, ahol a feladat az , hogy pl. nem beszélhetnek csak mutogathatnak, rajzolhatnak, körülírhatnak, úgy hogy nagy kacagások közben a többieknek ki kell találni mi is a feladvány. Ezekkel a játékokkal fejlődik a szókincs, a kézügyesség, szárnyal a fantázia és erősödik a közösség és az intuíció.
A logikai, stratégiai, taktikai és memóriafejlesztő társasjátékok már nagyobb szeletet kapnak a társasjáték palettáján. Rengeteg érdekes, különleges társasjáték közül választhatunk. Szinte lehetetlenség lenne felsorolni, hogy mennyiféle tematikára épülő, szórakoztató társasjáték kapható. Érdemes a társasjátékokról eszmét cserélni az ismerősökkel, hogy kinek mi jött be, esetleg kipróbálni, hogy otthon az új játék kipróbálása során mi is nagyon jól érezzük magunkat és megállapíthassuk, hogy jó döntés volt a választásunk.
A klasszikus sakk, malom társasjátékok mellett a legnépszerűbb klasszikus társasjáték a folyton megújuló Monopoly és a Gazdálkodj okosan, ezeknél a játékoknál használnunk kell az eszünket és taktikázni kell okosan, ha nyerni akarunk, nem csak a szerencsén múlik, hogy ki lesz a nyertes.
A sikeres társasjátékoknak általában van folytatása ill. gyerek verziója is, mint pl. a Cortex, Szabadulószoba, Activity.
A társasjátékok többségének már van interaktív része is, amikor a játékmester "elbújt" magában a játékban, így mindenki játszhat és a "gép" teszi a dolgát, irányítja a játékosokat. Sőt vannak társasjátékok, amiket a világhálóval összekötve is játszhatunk.
A mókás, érdekes társasjátékok megnevettetik a játékosokat, akik a játék során nem csak a játékszabályokat tanulják meg, hanem megtanulnak veszteni, csapatban játszani, taktikázni, előregondolkodni, odafigyelni. Elkerülhetetlen a felismerés, hogy szabad hibázni, ha valami nem sikerül elsőre, akkor menni kell tovább, újra megpróbálni, ezek nélkül nincs játék. Amit a társasjátékozás során tanul az ember, az mind hasznára fog válni a való életben, ez egészen biztos.
Társasjátékozzatok sokat, hogy minél több közös élményetek legyen!